تربیت گربه

گربه ها موجودات مستقل،تمیز،بسیار باهوش و حساس به شخصیت خود هستند. آنها میتوانند پت مناسبی برای
زندگی های پرمشغله امروزی باشند زیرا بدون نگرانی و آموزش زیادی زمانی که شما بیرون از خانه هستید را می توانند به تنهایی سپری میکنند و از گردش روزانه نیز بی نیازند،همچنین نیاز خاصی به یادگیری محل دستشویی خود ندارند و تمام این موارد مزیت هایی هستند که گربه ها نسبت به سگ ها دارند و باعث  شده به تازگی خانواده ها تمایل بیشتری نسبت به نگهداری گربه ها نشان دهند.

انتخاب نژاد مناسب با توجه به شرایط زندگی و شخصیت شما یکی از مهمترین تصمیماتی هست که باید گرفته شود. برای انتخاب نباید تنها به فاکتور های ظاهری بسنده کرد،به عنوان مثال:

 • اگر شما به ریزش مو حساس هستید و یا آلرژی دارید به هیچ عنوان توصیه نمیشود که گربه پرشین به سرپرستی بگیرید و میتوانید گربه dsh را جایگزین کنید.
 • اگر علاقه مندید که به گربه خود فرمان هایی مانند: “بشین” “دست بده” و… را آموزش دهید باید بدانید که گربه های “dsh” نسبت به “پرشین” دارای هوش بالاتری هستند و آموزش پذیری بیشتر نیز دارند.
 • باید بدانید که گربه های “dsh” نسبت به “پرشین” وابستگی بیشتری دارند و ازنقطه نظرهزینه های نگهداری گربه”پرشین” هزینه های بیشتری دارند.

قبل از به سرپرستی گرفتن گربه مورد نظرتان، باید فضایی مناسب را آماده کرده که بدین منظور ما یک لیست از وسایل مورد نیاز را برایتان تهیه کردیم:

تربیت کردن گربه

آموزش های بهداشتی:

همانطور که پیش­تر گفته شد گربه ها موجودات مستقلی هستند اما با اینحال در بعضی از موارد بهداشتی نیاز به کمک ما دارند، انجام دادن موارد زیر به حفظ سلامتشان نیز کمک میکند.

تعلیم ادرار:گربه ها به صورت غریضی میدانند که باید در خاک دستشویی کنند و معمولا شما تنها باید گربه تان را با مکان ظرف خاکش آشنا کنید، اما اگر بچه گربه ای به سرپرستی گرفته اید که با محل دستشویی اش هنوز آشنا نیست میتوانید بعد از بیدار شدن از خواب و یا بعد از بازی کردن و غذا خوردن او را داخل خاکش قرار دهید تا در صورت نیاز از آن استفاده کند و سریع تر به محل ادرار خود عادت کند.در موارد بسیار نادری ممکن است که گربه تان داخل خاک دستشویی نکند در اینصورت شما میتوانید از قطره های تعلیم ادرار کمک بگیرید.

برس کشی: نیاز به برس کشی به صورت روزانه در گربه ها وجود دارد که این میتواند در نژادهای مو کوتاه روزی یکبار و نژادهای مو بلند دو تا سه بار باشد. بهتر است از اولین روز گربه تان را به برس عادت دهید تا بعدها مقاومت نکند. بهترین زمان برس کشی بعد از غذا خوردن و بیدار شدن است. به خاطر داشته باشید که در فصل ریزش مو تعداد دفعات برس­کشی باید بیشترشود

مسواک زدن:سلامت دهان و دندان اهمیت زیادی در زندگی گربه شما دارد و باید از همان کودکی به آن توجه کنید درغیر اینصورت دهان گربتان بوی نامطبوعی میگیرد ودندان هایش زرد شده و جرم میگیرد و ناچار برای حل این مشکل باید نزد دامپزشک برده شود تا برای جرمگیری گربه تان را بیهوش و حتی امکان دارد مجبور شوند دندانی را بکشند.

توصیه می شود بخوانید
گربه ها از چه چیز های متنفر اند ؟

بنابراین برای جلوگیری از این عذاب و همچنین هزینه های اضافی بهتر است شما مسواک زدن روزانه را انجام دهید. پس بهتر است هرچه زودتر گربه تان را با مسواک آشنا کنید که عادت کند. انتخاب مسواک مناسب اولین مرحله است که مدل های انگشتی به دلیل سهولت در استفاده و دارا بودن دو سر(تمیز کننده و ماساژور) را پیشنهاد میکنیم .سعی کنید مرحله به مرحله گربه تان را با مسواک آشنا کنید به اینصورت که چند روز اول فقط مسواک را با دهانش تماس دهید پس از چند روز میتوانید به لثه هایش بزنید و چند وقت بعد به دندان ها و در آخرین مرحله خمیر دندان بزنید و دندان هارا مسواک کنید. توجه داشته باشید که اگر از اول شروع به مسواک زدن بکنید ممکن است با مقاومت گربه تان روبرو و دیگر به راحتی به شما اجازه اینکار را ندهد. همچنین میتوانید از ژل دندان،دهانشویه،تشویقی های دنتال و غذای دنتال نیز کمک بگیرید.

ناخن گرفتن : توصیه میشود اگر تا به حال اینکار را انجام نداده اید به تنهایی برای انجام اینکار اقدام نکنید و به دامپزشک محول کنید زیرا ممکن است با کمی خطا در اندازه به ناخن صدمه بزنید و با خونریزی زیادی مواجه شوید. سعی کنید اینکار را در زمانی که گربه تان درحال استراحت است انجام دهید و یا از کسی دیگر کمک بگیرید و در اوایل تنها سر ناخن را کوتاه کنید و سپس به گربه تان تشویقی دهید.

حمام کردن:گربه ها ذاتا موجودات تمیزی هستند و روزانه با لیس زدن خود را تمیز میکنند(بزاق دهان گربه ها آنتی باکتریال است) از طرفی به گردش بیرون از خانه نیز نیازی ندارند وتمام این عوامل دست به دست یکدیگر میدهند تا نیاز به استحمام به حداقل برسد.میتوانید گربه خود را فصلی حمام کنید(هر سه ماه یکبار) تعداد دفعات بیشترمیتواند باعث خشکی پوست درنتیجه ریزش مو و بیماری های پوستی شود.ابتدا با دستمال خیس بدن گربه تان را نم دار کنید،زمانی که به رطوبت عادت کرد آب را باز کنید وبه آرامی شروع کنید به شستن پنجه ها وسپس بدن گربه تان. یا میتوانید از تشویقی نیز کمک بگیرید فراموش نکنید که برای شستشو حتما از شامپو مخصوص گربه استفاده شود.اجازه ندهید که گربه تان خیس بماند و حتما با سشوار و حرارت متوسط سریعا خشک اش بکنید.اگر گربه تان از آب میترسد و برای شما کنترلش در حمام سخت هست میتوانید برای شستشو به کلینیک ها مراجعه کنید زیرا ممکن است به خودتان و یا گربه تان صدمه بزنید به عنوان مثال آب داخل گوشش برود و یا چنگتان بزند.

فرمان های ابتدایی

هر گربه ای همانند انسان ها شخصیت بخصوصی دارد، در قدم اول سعی کنید گربه ی خود را به خوبی بشناسید و هرگز به کاری مجبورش نکنید، فراموش نکنید میزان یادگیری تمام گربه ها یکسان نیست به عنوان مثال معمولا گربه های نژاد”dsh” آموزش پذیرتر و با استعدادتر از نژاد”پرشین”می باشند. در این مسیر از خانواده خود نیز کمک بخواهید تا کاری را خلاف برنامه تمرینی گربه تان انجام ندهند در غیر اینصورت گربه دچار دوگانگی میشود و تمام زحمات شما نیز به هدر میرود. به خاطر داشته باشید گربه صدای صاحب خود را تشخیص میدهد و معمولا به دستورات صاحبش عمل میکند مگر سایر اعضا خانواده نیز همزمان با گربه تمرین کنند. سعی نکنید هرچیزی که در اینترنت می­بنید روی گربه خودتان پیاده کنید و متحمل یک فشار روانی و استرس به او شوید به عنوان مثال: گربه ای که از توالت فرنگی به جای خاک استفاده میکند و یا از گردش بیرون از خانه لذت میبرد و… این موارد قابل آموزش به تمام گربه ها نیست.

توصیه می شود بخوانید
چگونه گربه اجتماعی داشته باشیم؟

تربیت گربه نیازمند صبر و برخورد به دور از خشونت است، اینکار باید با قدم های کوچک در طی مدت زمان طولانی انجام گیرد. هرگز در زمان خرابکاری و یا نافرمانی با گربه ی خود دعوا نکنید واز تنبیه فیزیکی اجتناب کنید زیرا صدمات جبران ناپذیری را از نظر روانی و سلامتی درپی خواهد داشت، ممکن است گربه تان هرگز دوباره نتواند به شما اعتماد کند و یا مثل قبل شاد و بازیگوش باشد.گربه ها موجوداتی با عزت نفس بسیار بالا هستند و نباید به غرور آنها لطمه ای وارد شود.

آموزش اسم (قدم اول):سعی کنید تمام مدت گربه تان را با اسمش مخاطب قرار دهید: وقتی با گربه بازی میکنید یا برایش غذا میگذارید اسمش را صدا کنید و یا زمانی که نوازشش میکنید. تماس چشمی نیز فراموش نشود. هرگز سعی نکنید اسم گربه تان را عوض کنید زیرا استقبال نمیکند و با اینکار ناراحتش میکنید.

آموزش ” بیا”(قدم دوم): برای اینکار باید از تشویقی و یا اسباب­بازیهای مورد علاقه گربه­تان کمک بگیرید.
می توانید تشویقی را به گربه تان نشان داده از اتاق خارج شده اسمش را صدا کنید و فرمان “بیا” را بدهید تا دنبالتان بیاید و زمانی که پیروی کرد جایزه را بدهید اینکار را روزی چندبار تکرار کنید. اسباب بازی را میتوانید جایگزین تشویقی کنید و در انتها زمانی رو صرف بازیکردن کنید.

زمان غذا دهی نیز بسیار زمان خوبی برای آموزش است، سعی کنید ظرف غذا را مکان دیگری پر کنید زمانی که ظرف را خواستید در مکان خودش قرار دهید بگویید “بیا” با پیروی کردن از این دستور میفهمد کار خوبی کرده و در نتیجه اش غذا گرفته است.

آموزش “نه“(قدم سوم): همانطور که گربه تان را برای انجام کار درست باید تشویق کنید، در مقابل درصورت انجام کار اشتباه نیز باید برخورد مناسب صورت گیرد.در ابتدا باید مشخص کنید که دوست ندارید گربه تان چه مکان هایی بیاید، چه مکان هایی را اسکرچ نکند سپس باید به تن صداتان توجه کنید،هرگز داد نکشید یا دعوا نکنید. در عوض با لحن جدی و محکم اسمش را صدا کنید و بگوئید “نه”(از ارتباط چشمی غافل نشوید) و از محل مورد نظر دورش کنید. به هیچ عنوان در این روند کوتاهی نکنید حتی یکبار، زیرا تمام زحمات از بین میرود، بعد از مدتی خواهید دید که گربه تان در مکان های ممنوع نمی آید و فقط از اسکرچر برای تیز کردن ناخن­هایش استفاده میکند و در صورتی که فراموش کند با شنیدن دستور “نه” سریعا واکنش نشان داده و رفتارش را تصحیح میکند.در این دوره میتوانید از اسپری های دور کننده و یا ضد اسکرچ نیز کمک بگیرید.به خاطر داشته باشید تنبیه فیزیکی علاوه بر غیرانسانی بودن منسوخ نیز شده و مشکلات رفتاری بیشتری را به دنبال خواهد داشت در عوض می توانید مدتی بعد از انجام کار اشتباه به گربه­تان بی محلی کنید.

توصیه می شود بخوانید
علاقه گربه به لپ تاپ به چه دلیل است؟

آموزش “ندزدیدن غذا” (قدم چهارم): باید بدانید که اگر از روز اول به گربه خود هیچ غذایی به جز غذای مخصوصش و خوراکی های مجاز چیز دیگری ندهید (حتی یکبار) خواهید دید که او نیز به غذا وخوراکی های شما کاری نخواهد داشت زیرا مزاجش به آنها عادت ندارد. این عادت علاوه بر آزار دهنده بودن برای سلامت گربه نیزخطرناک است زیرا مواد خوراکی که شما استفاده میکنید غالبا برای سلامت گربه تان مضر هستند.همیشه مواد غذایی مجاز را فقط در ظرف غذای خودش در اختیارش قرار دهید تا دچار دوگانگی نشود.این مشکل معمولا در گربه های”dsh” مشاهده میشود که با رعایت نکات بالا می توان از آن جلوگیری کرد.

آموزش “گاز نگرفتن”(قدم پنجم):گربه ها موجودات بسیار بازیگوشی هستند و از بازی کردن با صاحب خود بسیار لذت میبرند،آنها علاقه خود را با گاز گرفتن دست و پای شما ابراز میکنند و این موضوع بسیار نرمال میباشد.گاز گرفتن یکی از بازی های مورد علاقه گربه ها با یکدیگر می باشد. اما مراقب باشید این بازی را باشما انجام ندهند زیرا این بازی شاید در دوران کودکی گربه برای شما خوشایند و شیرین باشد اما در سنین بالاتر این عادت گربه باعث ایجاد زخم روی  بدن شما خواهد شد .

پس اینکه شما از همان ابتدا دست خود را به عنوان اسباب بازی به گربه تان معرفی نکنید بسیار حائز اهمیت میباشد و اگر این رفتار را در گربه خود مشاهده کردید میتوانید سریعا با اسباب بازی های دیگرش شروع به بازی با او کنید،اگر جواب نگرفتید اتاق را ترک و به بازی خاتمه دهید.در آخر باید بدانید که این رفتار در ذات گربه شما می باشد و ممکن است موفق به اصلاح آن نشوید.

فرمان های نمایشی

فرمان هایی که در این بخش به آنها پرداخته شده را میتوانید به دلخواه به برنامه آموزشی گربه تان اضافه و یا حذف کنید.فراموش نکنید که حتما تربیت ذکر شده را تمرین کند و تنها زمانی به سراغ دستور جدید بروید که گربه تان بطور کامل و درست دستور قبل را آموخته باشد.باید به نژاد گربه تان دقت کنید تا بیش از استعدادش انتظار نداشته باشید پیش تر در مقاله ذکر کرده بودیم که توان یادگیری تمامی گربه ها به یک اندازه نمی باشد پس اگر با رعایت تمامی نکات، گربه تان علاقه ای به یادگیری هیچ یک و یا تعدادی از فرامین نشان نداد آرامش خود را از دست ندهید و او را همانطورکه هست قبول کنید و دوست بدارید.

برای درک بهتر چگونگی آموزش دهی تعدادی ویدئو را در انتها مقاله برایتان قرار داده ایم .

قبل از شروع تمرین نکاتی هستند که باید آنها را رعایت کنید:

۱)مکانی را برای تمرین انتخاب کنید که به دوراز سروصدا و عوامل حواس پرتی باشد.

۲)مدت زمان تمرین بازه های زمانی ۵ دقیقه،۴-۵ دفعه در روز باشد.اگر مدت زمان را طولانی کنید گربه خسته میشود و از یادگیری اجتناب میکند.

توصیه می شود بخوانید
کاربرد اسکرچر گربه و جای خواب گربه

۳)برای تشویق کردن گربه توصیه میشود کنسرو را جایگزین تشویقی کنید و با قاشق کوچکی که مخصوص گربه تان است بعد از انجام درست فرمان با کنسرئ تشویقش کنید.

۴)حتما قبل از شروع تمرین ها “کلیکر” تهیه کنید(میتوانید در پت شاپ ها خریداری کنید).درصورت در دسترس نبودن کلیکر میتوانید از خودکارهای فنردار نیز استفاده کنید. توجه کنید که بعد از انجام درست فرمان و قبل از دادن تشویقی حتما باید صدای کلیکر و یا خودکار را گربه تان بشنود تا بفهمد که حرکت درست را انجام داده و در اصطلاح شرطی شود.

۵)زمانی میتوانید سراغ فرمان بعدی بروید که گربه تان فرمان فعلی را در هر موقعیتی،بدون دریافت تشویقی و صدای کلیکر انجام دهد.هرگاه گربه تان تمام فرامین را بدون تشویقی انجام دهد آنگاه شما یک گربه تربیت شده دارید.

فرمان “بشین”و”پاشو”: درابتدا تمرین را برروی یک صندلی ویا اسکرچر گربه تان آغاز کنید(محلی که گربه احساس آرامش و امنیت دارد).یک قاشق از کنسرو را به آرامی بالا سر گربه برده و همزمان بگویید”بشین” ، هنگامیکه گربه نشست دکمه کلیکر و یا خودکار را زده سپس اجازه دهید غذا داخل قاشق را بخورد.برای بلند کردن گربه باید دستتان را زیر شکمش برده و به آرامی به سمت بالا هدایت کنید و بگویید “پاشو” و دوباره کلیکر و غذا. این پروسه را چند دقیقه چندین بار تکرار کنید.بعد از آنکه گربه تان فرمان را برروی صندلی به خوبی انجام داد باید تمرین بر روی زمین را شروع کنید.ممکن است یادگیری این فرمان به طور کامل چندین هفته زمان ببرد زیرا اولین فرمان می باشد اما پس از آن مسیر همواری تری خواهید داشت.

فرمان “دست بده”: برای اجرای این فرمان حتما از قبل باید نشستن را گربه تان آموزش داده باشید.بعد از آنکه گربه تان نشست دستتان را مقابلش قرار دهید و از او بخواهید دست بدهد،اگر واکنشی دریافت نکردید دوباره دستتان را به عقب برده و باز جلویش بگیرید ممکن است اوایل واکنشی دریافت نکنید و یا حتی گربه تان سعی کند دست شمارا گاز بگیرید تعجب نکنید این موارد عادی هستند.دوباره سعی کنید و اینبار به آرامی پنجه گربه تان را لمس کنید،دفعه بعد پنجه اش را در دست بگیرید و در آخر پنجه اش را دردست گرفته و بالا بیاورید چند ثانیه نگه دارید همزمان بگویید “دست بده” کلیکر را بزنید و غذا را بدهید(گربه ها غالبا دوست ندارند پنجه شان را بگیرید پس اگر اوایل مقاومت کردند عادی می باشد).بعد از چند روز تمرین دوباره دستتان را جلوی گربه تان ببرید و بگویید “دست بده” اینبار اجازه دهید خودش پنجه اش را داخل دستتان قرار دهد و شما به آرامی پنجه اش را بگیرید و تکان دهید سپس کلیکر را زده و غذا.

 فرمان”بزن قدش”:در ابتدا از گربه تان بخواهید بنشیند، میتوانید برای شروع دستتان را از حالت دست بده طی چند مرحله تا حالت بزن قدش بالا بیاوردید و یا به یکباره دستتان رو جلوی صورت گربه بگیرید و بگویید”بزن قدش”.به دلیل آموزش های قبلی گربه معمولا سریع تر این فرمان را می آموزد.

نویسنده : کیمیا کریمی

5/5 (1 نظر)

5 دیدگاه برای “تربیت گربه

 1. ERFAN گفته:

  wow خیلی خیلی خوب و آموزنده بود خیلی ها از دست دادن و نخوندن دمتون گرم که این مطالب حرفه ای رو جمع آوری می کنید و رایگان میزارید 👌
  چند تا سوال داشتم ببخشید زیاده ولی کلیدیه و شاید سوال بقیه هم باشه ، خمیر دندون مخصوص گربه چطوریه آخه مگه میشه دهنشو آب زد آیا به این صورته که بعد از مسواک خمیر دور دندوناشو قورت میده ؟ و اینکه موقع حمام چرا نباید گوشش رو تمیز کرد ؟ چرب گوشش و کمی کثیفه برای بار اول! و اینکه بعد از دو ماهگی می تونم ببرمش حموم؟
  ممنون میشم پاسخ بدید❤️

  • rabinsehamin گفته:

   در رابطه با قسمت دوم سوال تون
   گربه ها کلا نیاز به حموم ندارن سالی ۳ بار کافیه
   بجای اینکار هر روز برس بزنید و در صورت لزوم از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن بدن گربه عزیزتان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.